راهکاری برای آگاهی از وضعیت رشد گوساله ها

راهکاری برای آگاهی از وضعیت رشد گوساله ها

راهکاری برای آگاهی از وضعیت رشد گوساله ها

برنامه های مدیریتی گوساله های نوزاد خود را توسط نمره دهی به وضعیت سلامتی و وضعیت بدنی براساس معیارهای خاص، ارزیابی کنید. گوساله ها را بر اساس مقیاس 1 تا 5 (1 ضعیف تا 5 عالی) نمره بندی کنید.

وضعیت:

صرف نظر از سن گوساله، یک گوساله سالم باید هوشیار، فعال و باهوش باشد. گوساله همچنین باید کنجکاو و بازیگوش باشد. گوساله های خود را بر اساس این معیارها ارزیابی و از یک تا 5 نمره بدهید.                                                                  

سلامتی:

گوساله های جوان ممکن است از اسهال یا پنومونی آسیب ببینند. همه گوساله ها را از لحاظ ابتلا به این دو بیماری بررسی کنید. گوساله ای که مدفوع شل دفع می کند یا گوساله با هوشی که شیر خود را با ولع می خورد مریض نیست. هنگام بررسی وضعیت اسهال در گوساله ارزیابی باید همراه با ارزیابی قوام مدفوع انجام گیرد. بررسی علائم مشکلات تنفسی شامل گوش دادن به صدای سرفه، مشاهده ترشحات غیر طبیعی بینی و تنفس سریع می باشد. به گوساله ها بر اساس معیار 1 تا 5 نمره بدهید.                         

نمره وضعیت بدنی:

نمره وضعیت بدنی گوساله بازتاب برنامه تغذیه ای آن است. در هر سنی، گوساله هایی که خوب می خورند افزایش ماهیچه و چربی خوبی هم به صورت روزانه دارند. این گوساله ها در مقابل بیماری مقاومت می کنند و سالم می مانند. نمره دهی بر اساس وضعیت بدنی باید با مشاهده سه ناحیه در بدن صورت گیرد.

  • در درجه اول ستون فقرات را بررسی کنید. یک"برآمدگی" در بالای ستون فقرات نشان دهنده لاغری گوساله است (نمره بدنی کمتر از 3) ولی گوساله ای که هر دو طرف ستون فقرات و پشت آن صاف است در وضعیت بدنی خود قرار گرفته است (نمره بدنی بالاتر از 3).
  • درجه دوم محوطه دنده ها را بررسی کنید اگر دنده ها مشخص باشند گوساله لاغر است (نمره های پایین تر از 3) اگر دنده ها به دلیل بافت چربی و ماهیچه ای اطرافشان دیده نمی شوند نمره بدنی گوساله بالاتر از 3 می باشد.
  • در نهایت بالای استخوان لگن بین استخوان هوک و استخوان پین را ارزیابی کنید. وجود یک فرو رفتگی عمیق در این قسمت نمره بدنی 3 را نشان می دهد و وجود یک سطح صاف و تخت بین این دو استخوان نمره بدنی بالاتر از 3 را نشان می دهد.

گوساله هایی که خوب تغذیه می شوند تقریبا روزانه 680 گرم اضافه وزن خواهند داشت. وزن گوساله هلشتاین باید پس از ترک جایگاه های انفرادی 70 روزگی، حدود 90 کیلوگرم باشد، گوساله های سالم در حال رشد باید نمره بدنی بین 3 و 3/5 داشته باشند.                               

اکنون گوساله هایتان را در سنین مختلف ارزیابی کنید:                                                     

1 تا 10 روزگی گوساله:

یک نمره بالا برای گوساله های در این گروه سنی نشان دهنده دریافت آغوز به مقدار کافی است و نمره پایین نشان دهنده این است که یا گوساله به اندازه کافی آغوز دریافت نکرده است یا در محیط تمیز و بهداشتی پرورش نیافته که خطر اسهال و بیماری های تنفسی و ادراری را افزایش می دهد.                                                

30 روزگی گوساله:

گوساله های سالم با نمره بدنی بالای 3 مواد مغذی کافی را از شیر و یا جایگزین های شیر دریافت نموده اند. مواد مغذی مورد نیاز برای رشد در این مواقع از طریق شیر تامین می شود زیرا مواد مغذی مصرفی در این سن جوابگوی مواد مغذی مورد نیاز برای رشد نیست. گوساله ها با نمره بدنی زیر 3 مواد مغذی کافی برای رشد را از شیر دریافت نمی کنند و حساس به بیماری هستند. افزایش حجم یا غلظت شیر دریافتی بایستی برای این گوساله ها در نظر گرفته شود.                                       

60 روزگی گوساله:

وضعیت بدنی در این سن بازتابی از مصرف دانه و تغذیه شیر می باشد. برنامه تغذیه کنسانتره برای گوساله های لاغر باید از نظر کیفیت و دریافت مقادیر کافی آن ارزیابی شوند. ما امیدواریم که این مقاله به فهم بهتر شما از این موضوع که چرا پیروی از برنامه مدیریتی گوساله اهمیت دارد کمک کند.